دسته‌بندی نشده

چه شکلاتی برای دیابت خوب است؟

شکلات برای دیابت

در این مقاله در مورد شکلات برای دیابت و شکلات هایی که معمولا که برای افراد دارای دیابت خوب است صحبت می‌کنیم و عوارض و مضرات تا آنها را هم بیان می کنیم تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

بسیاری از مردم بر این باور هستند که اگر دیابت داشته باشند دیگر به هیچ وجه نمی تواند شیرینی و شکلات مصرف کنند. اما در واقعیت این یک اشتباه است شما حتی اگر دیابت هم داشته باشید می توانید این خوراکی ها را در مقادیر کم استفاده کنید اما آنها باید بخشی از یک رژیم غذایی سالم باشند و با مشورت پزشک در حد تعادل مورد استفاده قرار بگیرند. شکلات تلخ که ۷۰ درصد آن کاکائو است می تواند در تنظیم سطح انسولین موثر باشد و در عین حال یک خوراکی شیرین جذاب است.

فواید و مزایای شکلات برای افراد دارای دیابت؟

در شکلات های تلخ که حاوی کاکائو هستند مواد شیمیایی گیاهی به نام فلاونوئیدها وجود دارند که در کاهش مقاومت به انسولین و برای افرادی که به انسولین حساسیت دارند  مفید میباشد. در تنظیم سطح قند خون نقش دارد. این مواد شیمیایی موجود در شکلات تلخ عملکرد اندوتلیال را ارتقا می‌دهند و با کاهش مقاومت به انسولین خطر ابتلا به مشکلات قلبی عروقی را کاهش میدهند.

عوارض و مضرات شکلات برای دیابت

 انواع مختلفی از شکلات ها وجود دارد که مواد و ترکیبات و افزودنی های آنها با یکدیگر متفاوت می باشد برخی از شکلات ها شیری هستند که فواید آنها با شکلات تلخ متفاوت است‌. خوردن غذاهای مانند کیک شکلاتی و بیسکویتی و چیپس شکلاتی فواید مانند شکلات تلخ ندارد. شکلات باعث مشکلات قند خون و افزایش وزن می‌شود که برای افراد دارای دیابت مضر میباشد.

در واقع شکلات تلخ  برای افرادی که دارای دیابت هستند یک رژیم غذایی متعادل است  که نه فقط یک سبک زندگی است که بخشی از برنامه درمانی افراد مبتلا به دیابت می باشد که در کنار انجام فعالیت های بدنی  و ورزشی برای کسب سلامتی و حفظ سطح  گلوکز خون نقش مهمی دارد‌.

شکلات برای دیابت

دیگر فواید مصرف شکلات تلخ

علاوه بر این  مصرف شکلات تلخ از افزایش فشار خون جلوگیری میکند و مانع از بروز ناراحتی های کبدی در افراد مستعد می شود بر اساس گزارش های معتبر شکلات تلخ عامل اصلی کاهش فشار خون و دردهای مزمن کبدی است وجود ارتباط مستقیم بین مصرف شکلات تلخ و درمان بیماری های چربی باعث شده است که برخی از پزشکان در کنار دارو ها شکلات تلخ را به عنوان یک مکمل دارویی تجویز کنند.

چند نکته برای گنجاندن شکلات در رژیم غذایی

 ممکن است شما دوست داشته باشه شکلات تلخ مصرف کنید اما به هر دلیلی نمی توانید شکلات را آنطور که میخواهید مورد استفاده قرار دهید. راه های دیگری برای  استفاده از مشتقات شکلات  وجود دارد که در ادامه بر اساس مرکز غذایی دیابت از انجمن دیابت آمریکا  مورد بررسی قرار داده ایم:

  •  کیک شکلاتی: اگر شما حال دارید می‌توانید یک کیک شکلاتی بدون گلوتن درست کنید‌ این کیک شکلاتی حاوی فیبر است که در تنظیم سطح گلوکز خود نقش مهمی دارد و به یک مزه دلنشین شکلاتی برای شما فراهم می کند‌.
  •  کره بادام زمینی و شکلات: اگر شما به این ترکیب کلاسیک علاقه دارید لقمه‌های کره بادام زمینی و شکلات بدون  پخت را حتماً امتحان کنید.
  •  براونی: براونی شکلات بدون فیبر است و گلوتن، پروتئین مواد غذایی را برای شما فراهم می کند.
  • کوکی‌ها:اگر شما کوکی های چیپس شکلاتی دوست داشته باشید کوکی های چیپس شکلاتی بدون گلوتن  و بسیار جذابی را برای شما ارمغان می آورند.

آیا شکلات دیابتی  برای  افراد دیابتی خوب است؟

 همانطور که گفتیم شکلات دیابتی با مقدار کالری بالا برای افراد دیابتی و در تنظیم سطح خون آن ها مناسب میباشد. برای اینکه مطمئن باشید شکلاتی که مصرف می‌کنید کاکائو خالص است، شکلات تیره معمولا انتخاب خوبی است. اما اینکه شکلات دیابتی برای قند خون افراد دیابتی خوب است یا نه؟ بطورکلی شکلات های دیابتی محتوای قند شان با منابع جایگزین شیرین کننده مانند پلیولها(الکل های قند) مالتیتول و سوربیتول، جایگزین می شود.

شکلات برای دیابت

پلیولها می‌توانند در اثرات ملین باشند و نباید به مقدار زیادی مورد استفاده قرار بگیرند و این امر از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است برخی از افراد شکلات دیابتی را در مقایسه با شکلات های معمولی بهتر و مفید می دانند با این حال بسیاری از افراد مبتلا به دیابت بعد از  امتحان کردن شکلات های دیابتی گفتند که ارزش کافی برای خرید دوباره ندارد.

بر اساس انجمن دیابت انگلیس مصرف شکلات دیابتی را توصیه نمی کنیم زیرا شکلات دیابتی به اندازه شکلات معمولی دارای چربی و کالری است بنابراین می تواند قند خون را بالا ببرد و قیمتی هم گران‌تر از شکلات معمولی دارد و به صرفه هم نمی باشد.

ثابت شده است که شکلات تیره در تنظیم قند خون موثر می باشد یک مطالعه شش ماهه در سال ۲۰۱۸ انجام شده در این مطالعه رابطه بین مصرف منظم و شکلات تیره و قند خون در بین افراد اسپانیایی مورد بررسی قرار گرفت نتایج نشان داد که مصرف ۴۸ گرم با شکلات تیره ۷۰ درصد در روز در کاهش سطح گلوکز ناشتا و کاهش مقاومت انسولین موثر است.

لذا شکلات تیره در کاهش قند خون مفید است زیرا کاکائو دارد، کاکائو دانه‌هایی مانند لوبیا است که به صورت یک پودر مزه دار و تلخ  برای تولید شکلات مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده  دارای مقادیر زیادی مواد  مغذی از جمله فلاونوئید اپیکاتین است که به تنظیم قند خون کمک می کند .

مطالعه  ای دیگر در سال ۲۰۱۷ نشان داد که کاکائو در کند شدن پیشرفت دیابت نوع ۲ و کاهش مقاومت به انسولین موثر است. نکته مهم و قابل توجه اینکه  شکلات تیره حتما باید در حد متوسط مصرف شود هر چیزی که زیاد از حد مصرف شود و از حالت تعادل خارج شود می‌تواند مشکلات زیادی به دنبال بیاورد و سلامتی فرد را به خطر بیندازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *