دسته‌بندی نشده

خواص شکلات

خواص شکلات

بیاید که می خواهیم درباره یک خوراکی خوشمزه که از کوچیک تا بزرگ عاشق آن هستند صحبت کنیم. بله درست حدس زدید شکلات می باشد چیزی که درمهمانی ها، اعیاد، و مناسبت های شادی در بین مردم محبوب است. شکلات برای سلامت جسمی و روحی انسان دارای فواید چشمگیری می باشد. به این ترتیب بهتر است راجع به خواص شکلات بیشتر بدانیم.

شکلات چیست؟!

برای رسیدن به خواص شکلات باید ابتدا با دانه های به نام کاکائو آشنا شویم. این دانه ها برای رشدشان نیازمند شرایط خاص هستند. حتما در دمای 20 درجه سانتی گراد و با آب و هوایی نیمه گرمسیری قادر به رشد هستند و در کشورهای مانند: غنا، نیجریه و ساحل عاج جای مناسبی برای رشدشان می باشد. این درخت بعد از 5 سال توانایی تولید غلاف ها را دارد و به مدت 6 ماه هم کاملا بالغ و آماده برداشت می باشند که می توان شکلات را از آن به دست آورد.

مراحل تبدیل کاکائو به شکلات

یک لوبیا را تصور کنید که اگر بازش کنید داخلش 40 تا 50 دانه کاکائو در هم تنیده که با یک غلاف سفید رنگ پوشیده شده است. دو بار در طول سال از این درخت برداشت صورت می گیرد و به علت حساسیت کار بدون هیچ ماشین آلاتی فقط با دست انجام می گیرد. بعد از استخراج  دانه های کاکائو برای عمل تخمیر آن ها را زیر برگ های موز قرار می دهند، تا به مدت 5 تا 8 روز تا این دانه ها تغییر رنگ بدهند و به رنگ قهوه ای در بیایند.

خواص شکلات

سپس دانه ای پاک کرده را بر روی یک حصیر زیر نور خورشید پهن می کنند که این به مدت 6 روز کافیست و برای اطمینان از خشک شدن تمام دانه ها آن ها زیر و رو می کنند. در نتیجه دانه های کاکائو به کارخانه منتقل می شوند. برای اینکه دانه ها طعم متعادلی داشته باشند، آن ها را با دانه های کاکائو کشور غنا ترکیب می کنند. دانه ها ی کاکائو توسط وسیله ای حرارت می بینند تا پوسته کاکائو به راحتی جدا شود و در آخرهمه را الک می کند تا به یک پودرخالص تبدیل شود. شکلات با مواد دیگر نیز ترکیب می شود و طعن شیرین خود را به دست می آورد و یا به یک کاکائو تلخ تبدیل می شود.

خواص شگفت انگیز شکلات

از جمله مهمترین خواص شکلات به شرح زیر می باشند:

  • آیا می دانستید با خوردن منظم شکلات تلخ احتمال ابتلا به بیماری های قلبی رو به کاهش می رود. به خاطر وجود ماده ای به نام فلانول در ترکیبات شکلات بر روی کلسترول و فشار خون بالا تاثیر می گذارند.
  • وقتی جواب آزمایش را می گیریم با دو اصطلاح مواجه می شویم کلسترول خوب (اچ دی ال) و کلسترول بد (ال دی ال) اگربه دنبال این هستید که کلسترول خوب را افزایش دهید و کلسترول بد را کاهش دهید باید شکلات تلخ بخورید. به علت وجود دو ماده به نام های پلی فنول ها و تئوبردماین ها در شکلات تلخ این امر صورت می گیرد.
  • مصرف شکلات تلخ بر روی عملکرد مغز هم تاثیر گذار است، و از بیماری های عصبی نظیر: پارکینسون و آلزایمر و عوارض بیماری جلوگیری می کند.

خواص شکلات

  • مصرف منظم شکلات تلخ بر روی دیابت هم مؤثر واقع شده است، همچنین به کاهش سطح گلوگز ناشتا و کاهش مقاومت به انسولین در بدن را کاهش می دهد.
  • هر کس شکلات تلخ بخورد در برابر اشعه آفتاب دچار سوختگی نمی شود. بله درست متوجه شده اید با خوردن شکلات پوست انسان در برابر اشعه یو وی 2 برابر مقاومت نشان می دهد.
  • با خوردن شکلات درس ریاضی را قورت دهید چرا که بر طبق آزمایشات صورت گرفته متوجه شدند که این یکی از خواص شکلات است.
  • با خوردن شکلات اخلاقتان را خوب کنید و خلق و خوی آرام و شادتری داشته باشید.
  • شکلات با خواص شگفت انگیزش به کمک ورزش هم آمده و تاثیر گذاربوده است.
  • با خوردن شکلات همه ی آن مواد مغذی که دنبالش بوده اید را یکجا به بدن خود تقدیم کنید، که شامل (پتاسیم، منیزیم، روی، آهن، منگنز، مس وسلنیوم) می باشند.
  • یکی از  خواص شکلات اینست که نقش حیاتی در اختلالات ذهنی بازی کرده و هم چنین از افسردگی نیز جلوگیری می کند.

کلام آخر

توصیه مصرف مقدار شکلات تلخ بر طبق تحقیقات صورت گرفته در روز 20 تا 30 گرم بیشتر نباید استفاده  شود. یا حداقل می توانید 70 درصد کاکائو استفاده کنید. فرق اصلی کاکائو و شکلات در کره کاکائو می باشد. در شکلات کره کاکائو را بر نمی دارند اما در کاکائو کره کاکائو حذف می شود و همین امر در میزان قند و چربی و طعم و رنگ مؤثر واقع شده است و کاکائو به علت آنتی اکسیدان فراوان برای بدن مفید می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *